Історія становлення Центру вивчення спадщини та Музею Острозької академії

Становлення Центру вивчення спадщини Острозької академії відбувалося у нерозривному зв’язку із процесом відродження Острозької академії, новий етап історії якої розпочався 12 квітня 1994 р. після Указу Президента Леоніда Кравчука „Про утворення Острозького колегіуму”. З метою популяризації славетної історії острозького культурно-просвітницького осередку та минулого закладів, у стінах яких розмістився відроджений університет, було вирішено створити Центр вивчення спадщини Острозької академії. Його очолив П. З. Андрухов, однак, розгорнути активну діяльність історику завадила раптова смерть у серпні 1996р. З цього ж року директором Центру і, фактично, творцем музею історії Острозької академії стала Ярослава Віталіївна Бондарчук. Людина непересічних знань, з великим досвідом музейної роботи. Саме завдяки її наполегливій праці, в Острозькій академії було створено музей в складі Центру вивчення спадщини Острозької академії. Перша експозиційна зала була пприсвячена історії Острозької академії XVI-го століття та поступо наповнювалась експонатами з діяльності відродженої академії.

З кожним роком експозиційні приміщення Музею розширювались, збільшувалась кількість експонатів. Феномен відродження та швидкого поступу Острозької академії зацікавив громадськість. В акамдемію все частіше почали приїжджати високопоставлені гості. Відвідувачі музеїв Острога з великим зацікавленням приходили і в музей Острозької академії. Отже, музей одразу ж після створення почав проводити екскурсійну діяльність, продовжуючи і науково-дослідну, і фондову роботу. Таким чином, створенню музею передувала наполеглива робота працівників Центру вивчення спадщини Острозької академії. В 2007 році на ректораті було прийнято рішення виділити зі складу Центру вивчення спадщини Острозької академії Музей в окремий підрозділ університету, що сприяло його розвитку і розширенню. За часу перебування на посаді директора Музею Світлани Дарчик (Муравської) музей ОА набув свого сучасного вигляду, було налагоджено фондову роботу, оновлено експозиції.

Сучасний Музей історії Острозької академії є офіційно зареєстрованим як Музей при Вищому навчальному закладі і входить до мережі діяльності українських музеїв такого типу.

В 2011 році Музею історії Національного університету «Острозька академія» присвоєно звання «Зразковий музей» відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 08.04.2011 р. «Про присвоєння та підтвердження звання «Зразковий музей» при навчальному закладі, який перебуває у сфері управління Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України».

Це визнання є заслугою всіх поколінь музейників, які працювали від початку відродження Острозької академії. Величезну роль та заслуга в цьому і ректорату ОА, який неабияк зацікавлений у розвитку, збереженню та розширенню музейних колекцій.